Canon EOS 6D

New product

 • رزولوشن : 20 مگاپیکسل
 • پردازنده : Digic 5
 • مانیتور: 3 اینچ
 • سنسور : CMOS

تعداد

معرفی:

 خرید دوربین Canon 6D از فروشگاه اینترنتی بیزیلو

فوتوکینا 2012 را می توان یکی از خاص ترین دوره های چند سال اخیر این نمایشگاه دانست. خاص دست کم از این نظر که در آن شاهد تحولی دیگر در دنیای دوربین های دیجیتال فول فریم هستیم. در این نمایشگاه کانن دومین دوربینDSLR فول فریم سال 2012 خود به نام 6D را معرفی کرد. این در حالیست که حدود یک هفته پیش از آن، نیکون هم از دومین DSLR فول فریم 2012ی خود به نام D600 پرده برداری کرده بود.( 6D )و( D600) هر دو( DSLR) های فول فریم سطح مبتدی می باشند که قیمتی کاملا پایین تر از به ترتیب (5D Mark III )و D800) )دارند.( 6(D فول فریمیست با بدنه ای کوچک و بسیار شبیه به (60(D، سنسور تصویر 20 مگاپیکسلی، پردازشگر تصویر (DIGIC 5+)، توانایی ضبط ویدیویی (Full HD)، GPS) )و (Wi-Fi) داخلی و بیشینه ی سرعت شاتری که تنها به 1/4000 ثانیه می رسد. در ادامه بیشتر توضیح می دهیم.

مشخصات Canon EOS 6D :

 • سنسور فول فریم 20.2 مگاپیکسل
 • پردازنده تصویر DIGIC 5+
 • حساسیت به نور در شرایط معمولی : 100-25.600 – قابل تغییر به 50-102.800
 • سرعت عکسبرداری پیاپی : 4.5 fps
 • دارای حالت "شاتر بی صدا "
 • ضبط فیلم با سرعت 1080P 30   ، ضبط صدا به صورت استریو به وسیله میکروفون خارجی
 •  
 • سیستم اتوفوکوس 11 نقطه ای ، نقطه مرکزی به حالت متقاطع و حساسیت در نور -3 EV
 • سیستم اندازه گیری نور iFCL 63 zone
 • پوشش %97 منظره یاب ، قابلیت افزودن صفحات دیگردرجلوی لنز( از جمله صفحه فوکوس Ed-D grid و Eg-S Fine focus
 • صفحه نمایشگر LCD 3” ، با 1040 هزار نقطه

خرید دوربین Canon 6D از فذوشگاه اینترنتی بیزیلو

 • یک شیار برای کارت حافظه SD
 • Wi-Fi داخلی و GPS
 • دارای حالت تراز الکترونیکی تک محوری (تراز شیب عکس با موضوع به صورت افقی یا عمودی)

 

 

خرید دوربین Canon 6D از فذوشگاه اینترنتی بیزیلو

همانطور که در نقد و بررسی( D600) هم گفتیم، تاریخچه ی دوربین های( DSLR) فول فریم تقریبا به سال 2002 و( (Canon EOS 1Ds بر می گردد. این دوربین 11 مگاپیکسلی عکاسان دیجیتال را از بند میدان دید محدود دوربین های کراپ سنسور رهانید.( 1Ds )و مدل پس از آن یعنی (1Ds Mark II )فول فریم های خیلی بزرگ جثه و گران قیمتی بودن که با توانایی عکاسی پیاپی با سرعت بالایی که ارائه می کردند در حقیقت دوربین هایی به حساب می آمدند که می شد با آن ها از صحنه های خیلی سریع ورزشی عکاسی کرد.( 1Ds )در زمان ورود به بازار حدود 8000 دلار قیمت داشت. به هر صورت در سال 2005 بود که کانن تصمیم گرفت فول فریمی مناسب عکاسان با بودجه ی کمتر تولید کند. بنابراین مدل( 5D )را بیرون داد. این دوربین فوق العاده محبوب بود چرا که کیفیت بالا را با قیمتی کاملا مناسب ارائه می داد. اما نیکون خیلی یرتر وارد رقابت فول فریم ها شد به طوری که در سال 2007 دوربین(( D3 را معرفی کرد که آن هم از آن فول فریم های گران قیمت بود. فول فریم ارزان قیمت این شرکت در سال 2008 و با نام( D700) وارد بازار شد. به هر صورت همه ی این دوربین ها راه تکامل خود را پیش گرفتند تا در سال 2012 آخرین مدل های آن ها یعنی (Canon 1Dx)،    (Nikon D4)، Canon 5D Mark III) 9و(Nikon D800) معرفی شدند. هرچند که(Mark III) و D800) )فول فریم های ارزان قیمت هستند ولی باز هم تا 3500 دلار قیمت دارند. بنابراین باز هم به تحولی دیگر در آن ها نیاز بود. تا زمان نوشتن این نقد و بررسی هنوز از قیمت دقیق 6D خبر نداریم ولی(( Nikon D600 حدود 2000 دلار قیمت دارد. اگر در نظر بگیریم که 6D هم قیمتی در همین حدود داشته باشد، بنابراین واقعا این فول فریم ها انقلابی هستند.

خرید دوربین Canon 6D از فذوشگاه اینترنتی بیزیلو

بیش از اینکه( 6D )یک( 5D )کوچک باشد، آن را می توان یک( 60D )فول فریم شده دانست. این موضوع را می توان از شباهت طراحی و ابعاد بررسی کرد. البته برخلاف( 60(D جنس بدنه ی این دوربین از آلیاژ منیزیوم و پلی کربنات است تا از نظر مقاومت و کیفیت در حد( Mark III) و( 7(D باشد. البته قسمت بالایی این دوربین به خاطر آنتن(GPS) و( Wi-Fi) از پلاستیک ساخته شده تا گیرندگی بهتری داشته باشند. به خصوص از پشت که به این دوربین نگاه کنیم، چینش دکمه ها دقیقا مثل( 60(D می باشد. خبری از( Joy Stick  Mark III) و ردیف دکمه های سمت چپ نمایشگر آن نیز بر روی( 6D )نیست. پیچ تنظیم این دوربین نیز دارای مودهای اتوماتیک می باشد. این دوربین هم از آخرین نوآوری های کانن در طراحی مثل سویچ پاور پایین پیچ مودهای عکاسی، دکمه ی Live view/Movie) )کنار چشمی و دکمه ی((Quick Control بهره می برد. (6D )نخستین دوربین فول فریم کانن است که برای ذخیره ی عکس ها فقط به کارت حافظه ی(SD) اتکا می کند و توانایی پشتیبانی از کارت های حافظه ی( CF) را ندارد.خرید دوربین Canon 6D از فذوشگاه اینترنتی بیزیلو

هرچند که( 6(D مجهز به(GPS) و((Wi-Fi داخلی است ولی به طور کلی می توان گفت که(D600) با توجه به بهره گیری از سیستم فوکوس خودکار پیشرفته تر، دو شیار کارت حافظه، چشمی اپتیکال با توانایی 100 درصد میدان دید، پشتیبانی از(CF) و فلاش داخلی دوربین مجهز تری می باشد. کانن در این دوربین از سنسور تصویر جدیدی استفاده کرده است. این سنسور تصویر 20 مگاپیکسل رزولوشن دارد و با ترکیب با پردازشگر تصویر DIGIC 5+ ))گستره ی ایزوی 100 تا 25600 را ارائه می کند. البته این مقدار در حالت گسترده از 50 تا 102400 می باشد. سیستم فوکوس خودکار این دوربین 11 نقطه ای است ولی فقط نقطه ی مرکزی از نوع(Cross Type )می باشد.( Cross Type) ها به جزئیات عمودی و افقی حساس است. طبق ادعای کانن این سیستم فوکوس خودکار کاملا حساس است و می تواند تا منهای 3 استاپ عمل فوکوس خودکار را ارائه کند. این حدود 1 استاپ کم نورتر از( Mark III) می باشد. این در حالیست که سیستم فوکوس خودکار(D600) از نوع 39 نقطه ای است. 

 

 

 

(GPS )داخلی این دوربین دقیقا همان عملکردی را ارائه می کند که در دوربین های کامپکت این شرکت هم ارائه می شود. بدین ترتیب که موقعیت دقیق مکانی عکس هایی که می گیرید به همراه آن ها ثبت می شود. به هر صورت این ویژگی می تواند محبوب عکاسانی که زیاد مسافرت می کنند قرار گیرد. اما(Wi-Fi) می تواند ویژگی جالب تری باشد. شما می توانید عکس هایی که گرفته اید را به صورت بیسیم به گوشی هوشمند، تبلت یا لپ تاپ خود منتقل کنید و یا اینکه برای پرینت مستقیم به یک پرینتر ارسال نمایید. همچنین آپلود مستقیم بر روی شبکه های اجتماعی چون فیس بوک و ایمیل آن ها نیز مهیا شده است. با این حال یک ویژگی که می تواند خیلی کاربردی تر باشد، قابلیت کنترل کامل دوربین از طریق گوشی هوشمند یا تبلت و با استفاده از نرم افزار ( EOS Remote App) است. شما می توانید از این طریق تصویر( Live view) را بر روی دستگاه خود مشاهده کنید و تنظیمات نوردهی را در دست بگیرید. 

 

خرید دوربین Canon 6D از فذوشگاه اینترنتی بیزیلو      خرید دوربین Canon 6D از فذوشگاه اینترنتی بیزیلو

6D ))قابلیت(Silent Shooting) یا عکاسی بی صدا را نیز از( 5D Mark III )به ارث برده است. همچنین دارای مودهای داخلی(HDR) و(Multiple Exposure) نیز می باشد. البته متاسفانه این ها در مود((JPEG کار می کنند. این در حالیست که(Mark III) توانایی انجام این اعمال در مود(RAW) را نیز داشت. سنسور این دوربین فاقد آن پیکسل های اختصاص یافته به فوکوس خودکار((Phase Detection می باشد و نمایشگر آن نیز لمسی نیست تا این دوربین هیچ ویژگی را از( 650D )به عاریه نگرفته باشد. نمایشگر این دوربین 3 اینچی است و چرخنده هم نیست تا فعلا هیچ دوربین(DSLR) فول فریم با نمایشگر چرخنده ای نداشته باشیم. کانن ادعا می کند که نمایشگر این دوربین کوچکترین سایز و بیشتر دوام را دارد. 

 

خرید دوربین Canon 6D از فذوشگاه اینترنتی بیزیلو

 

یکی از جاذبه های بزرگ(DSLR) های فول فریم چشمی اپتیکال بزرگ و روشن آن هاست.( 6D )هم از همین چشمی ها دارد که بزرگنمایی 0.7 برابر را ارائه می دهد. اما تفاوت اصلی این است که پوشش میدان دید آن فقط تا 97 درصد می باشد و این در حالیست که همه ی مدل های فول فریم دیگر دارای چشمی با توانایی پوشش 100 درصد میدان دید می باشند. بنابراین مقداری از گوشه های عکسی که می گیرید را هیچ گاه از داخل چشمی نخواهید دید. با این حال ساختن چشمی های اپتیکال با توانایی پوشش 100 درصد میدان دید کار نسبتا مشکلیست که قیمت دوربین را بالا می برد. بنابراین از دست دادن فقط 3 درصد میدان دید ارزش کاهش چشمگیر قیمت را داشته است. 

در مورد فیلم برداری هم باید گفت که خیلی نکته ی خاصی وجود ندارد. امکانات فیلم برداری این دوربین تقریبا شبیهبه( Mark III) است البته خبری از جک هدفون بر روی آن نیست. از این نظر هم( 6D )از((D600 عقب می افتد چرا که(D600) دارای جک هدفون نیز هست تا بتوانید در هنگام فیلم برداری به مانیتورینگ صدا بپردازید.

خرید دوربین Canon 6D از فذوشگاه اینترنتی بیزیلو

به هر صورت باید گفت که (6D )خبر خیلی خوشحال کننده ای برای کسانی است که دوست دارند یک( DSLR) فول فریم باز هم ارزان قیمت تر داشته باشند. کانن با تولید این دوربین سعی کرده که کاربران آماتورتر را باز هم بیشتر به سوی خود جذب کند و برای این کار حتی(GPS) و(( Wi-Fi را نیز به این دوربین اضافه کرده است. با این حال باید گفت که رقیب مستقیم این دوربین یعنی(Nikon D600) از نظر مشخصات فنی چند نکته ی برتر دارد که از مهم ترین آن ها می توان به چشمی اپتیکال با توانایی پوشش 100 درصد میدان دید و سیستم فوکوس خودکار 39 نقطه ای اشاره کرد. بعلاوه ی اینکه عکاسی پیاپی آن نیز با سرعت 5.5 فریم بر ثانیه از 4.5 فریم بر ثانیه ی ( 6D )برتر است. هرچند که( 6(D برای کاربران( DSLR) های((APS-C که وسوسه ی ارتقاء به فول فریم را دارند ساخته شده، ولی به هر صورت به عنوان دوربینی فول فریم، لنزهای EF-S) )که مخصوص APS-C ))ها ساخته شده اند بر روی این دوربین جوابگو نیستند. بنابراین اگر دارای لنزهایی چون (10-22mm (f/3.5-4.5 USM، (15-85mm f/3.5-5.6 IS USM) و یا (60mm f/2.8 Macro USM )هستید دیگر نمی توانید از آن بر روی این دوربین استفاده نمایید.

خرید دوربین Canon 6D از فذوشگاه اینترنتی بیزیلو

مورد دیگری که در(D600) هم وجود دارد و به آن اشاره کردیم، بیشینه ی سرعت شاتر این دو دوربین است که تا 1/4000 ثانیه بیشتر نیست. این خیلی عجیب است چرا که بدین ترتیب این دوربین ها از این نظر همپایه ی دوربین های DSLR سطح مبتدی قرار می گیرند و این در حالیست که حتی( DSLR) های(APSC) سطح(Prosumer )مثل (60D )هم بیشینه ی تا 1/8000 ثانیه را دارند. این می تواند مقداری برای حرفه ای ترها یا عکاسانی که بیشتر به سرعت های بالا احتیاج پیدا می کنند نگران کننده باشد.

نوع بدنه SLR حرفه ای
جنس بدنه آلیاژ منیزیوم
حداکثر وضوح 3648 * 5472
نسبت تصویر w:h 3:2
پیکسل موثر 20 مگاپیکسل
سایز سنسور فول فریم ( 24 * 36 میلیمتر )
نوع سنسور CMOS
پردازشگر Digic 5+
حداقل حساسیت 100
حداکثر حساسیت 102400
لرزشگیر تصویر ندارد
فرمت RAW دارد
حداقل فاصله کانونی ( واید ) بسته به لنز
حداکثر فاصله کانونی ( تله ) بسته به لنز
بزرگنمایی اپتیکال بسته به لنز
بزرگنمایی دیجیتال ندارد
محدوده دیافراگم بسته به لنز
فوکوس دستی دارد
محدوده فوکوس نرمال بسته به لنز
محدوده فوکوس ماکرو بسته به لنز
تعداد نقاط فوکوس 11
زوم اپتیکال در فیلمبرداری دارد
نوع صفحه نمایش ثابت
سایز صفحه نمایش 3 اینچ
تعداد نقاط صفحه نمایش 1.040.000
لمسی خیر
تیپ صفحه نمایش Clear View II TFT LCD
چشمی دارد
حداقل سرعت شاتر 30 ثانیه
حداکثر سرعت شاتر 1/4000 ثانیه
قابلیت نصب فلاش خارجی دارد
عکاسی پیاپی 5 فریم در ثانیه
حداکثر وضوح فیلم 1920 * 1080 - 30 فریم در ثانیه
فرمت فیلمبرداری H.264
میکروفن استریو
نوع کارت حافظه SD / SDHC / SDXC
خروجی HDMI دارد
ضد ضربه و ضد آب مقاوم در برابر رطوبت و گرد و خاک
باطری لیتیوم LP-E6
وای فای ندارد
GPS ندارد
وزن 770 گرم
ابعاد 71 * 111 * 145 میلیمتر
اقلام همراه دوربین کابل USB - شارژر - باتری قابل شارژ - دفترچه - CD

نوشتن نقد و نظر

Canon EOS 6D

Canon EOS 6D

 • رزولوشن : 20 مگاپیکسل
 • پردازنده : Digic 5
 • مانیتور: 3 اینچ
 • سنسور : CMOS

محصولات مرتبط

حرکت به بالا